Αθλητικά

«Τρένο» για το 2ο σερί Μουντιάλ η Γαλλία! Κέρδισε τους Άγγλους με 2-1 και τώρα… Μαρόκο

Μαθημένη στον πρωταθλητισμό η Γαλλία, η νυν κάτοχος του Μουντιάλ, μην ξεχνάμε επικράτησε με 2-1 των ενθουσιωδών Άγγλων σε μια άκρως επαγγελματική νίκη, εξασφαλίζοντας εισιτήριο για τους «4» του Μουντιάλ 2022, στο Κατάρ, όπου την περιμένει το απίστευτο Μαρόκο που απέκλεισε και την Πορτογαλία μετά την Ισπανία.

Ειδικότερα, η Γαλλία άνοιξε το σκορ με τρομερό σουτ του Τσουαμενί στο 17ο λεπτό.

Η Αγγλία ισοφάρισε στο 54ο λεπτό του αγώνα με εκτέλεση πέναλτι του Χάρι Κέιν, ωστόσο η Γαλλία επανέκτησε το προβάδισμα με κεφαλιά του Ζιρού ύστερα από υπέροχη σέντρα του Γκριεζμαν στο στο 78′.

Παρ’ όλα αυτά, η Αγγλία είχε και πάλι ευκαιρία να ισοφαρίσει και πάλι με πέναλτι και πάλι με τον Χάρι Κέιν στο 84ο λεπτό, ωστόσο αυτή τη φορά ο επιθετικός της Τότεναμ δεν τα κατάφερε, στέλνοντας τη μπάλα ψηλά άουτ.