Αθλητικά

Πρώτη νίκη του Παναθηναϊκού στο ΟΑΚΑ, υπέταξε τη Μπασκόνια

Μία «έκρηξη» στην τρίτη περίοδο έδωσε ώθηση στον Παναθηναϊκό να επικρατήσει 98-83 της Μπασκόνια και να πανηγυρίσει την πρώτη του νίκη στο ΟΑΚΑ στη φετινή Ευρωλίγκα!

Έσπασε το… ρόδι στο ΟΑΚΑ ο Παναθηναϊκός!

Με ένα εξαιρετικό δεύτερο και ειδικά ένα τρίτο δεκάλεπτο που τους έδωσε… φτερά, οι «πράσινοι» επικράτησαν 98-83 της Μπασκόνια, παίρνοντας και την πρώτη τους νίκη στο «σπίτι» τους στη φετινή Ευρωλίγκα (2-5).

Dwayne Bacon goes flying✈@paobcgr#FlightTime I @TurkishAirlines pic.twitter.com/c14tzlRvHq

— Turkish Airlines EuroLeague (@EuroLeague) November 11, 2022

Πολυφωνία στην επίθεση από το «τριφύλλι» με τους Γουίλιαμς και Μπέικον να ήταν πρώτοι σκόρερ με 16 πόντους ο καθένας. Νταμπλ-νταμπλ για τον Παπαγιάννη με 11π. και 10 ριμπάουντ, ενώ 13π. είχε ο Γκριγκόνις, με ένα πολύ καλό δικό του δεύτερο μέρος.

Από την άλλη, οι Βάσκοι υποχώρησαν στο 4-3, με τον Χάουαρντ να ξεχωρίζει με 20 πόντους.

Κατά τη διάρκεια του αγώνα, (και συγκεκριμένα στο 31’ που οι «πράσινοι» κέρδισαν ένα αντιαθλητικό φάουλ με τον Γουίλιαμς) η κάμερα έπιασε τον Νίκο Παππά να ζει έντονα το παιχνίδι με τον Ντέγιαν Ράντονιτς στον πάγκο.

Όταν λοιπόν το σχετικό στιγμιότυπο παίχτηκε στο cube, η εξέδρα δεν έχασε την ευκαιρία και τον επευφήμησε μαζικά.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 38-43, 67-59, 98-83

πηγή: sport-fm.gr

Πηγή: thecaller.gr