Αθλητικά

Ολυμπιακός: Αποθέωση Μεντιλίμπαρ στην γενέτειρά του

Αποθέωση για τον Μεντιλίμπαρ στην πατρίδα του. Με ήττα 1-0 από την Μπράουνσβάιγκ ολοκλήρωσε την προετοιμασία του στην Αυστρία, ο Παναθηναϊκός. Ηττήθηκαν, επίσης, σε φιλικές αναμετρήσεις, ο ΠΑΟΚ από τη Χιμπέρνιαν και η ΑΕΚ από την Μπριζ.

Με ήττα ολοκλήρωσε ο Παναθηναϊκός τα φιλικά του στην Αυστρία. Η Μπράουνσβαϊκ πήρε τη νίκη χάρη σε γκολ του Σανουσί Μπα στο 62′.

Ολυμπιακός
Η αίγλη του Ολυμπιακού με τη κατάκτηση του Κόνφερενς Λιγκ, έφτασε μέχρι την Ισπανία. Ο Χοσέ Λουίς Μεντιλίμαρ τιμήθηκε στη γενέτειρα του, τη Ζαλντίμπαρ, για την επιτυχία του να οδηγήσει τους ερυθρόλευκους στο πρώτο ευρωπαϊκό τρόπαιο για την Ελλάδα.

ΑΕΚ
Η ΑΕΚ προηγήθηκε απέναντι Μπριζ, ανοίγοντας το σκορ με τον Λιβάι Γκαρσία στο 11ο λεπτό. Το προβάδισμα κράτησε μόλις δύο λεπτά, αφού ένα κακό γύρισμα του Λιούμπιτσιτς βρήκε τον Μπρινιόλι εκτός θέση και κατέληξε στα δίχτυα της Ένωσης. Οι Βέλγοι πέτυχαν δεύτερο γκολ στο 30’ με τον Γιούτγκλα.

Το 3-1 επιτεύχθηκε στο 45’ από τον Τάλμπι. Ο Μπαρπέρα στο 117 διαμόρφωσε το τελικό 4-1 για τη Μπριζ. Ο Χρήστος Τζόλης δεν αγωνίστηκε με τη βελγική ομάδα εναντίον της ΑΕΚ.

Ποδοσφαιριστής της ΑΕΚ θεωρείται ο Ρομπέρτο Περέιρα. Ο Αργεντινός μεσοεπιθετικός αποδέχτηκε την πρόταση της Ένωσης και στην αρχή της επόμενης εβδομάδας θα έρθει στην Αθήνα. Ο Περέιρα έχει αγωνιστεί στις Ουντινέζε, Γιουβέντους, Γουότφορντ και Ρίβερ Πλέιτ.

ΠΑΟΚ
Μόλις στο 6ο λεπτό ο Μάρτινς Μπόιλ κυνήγησε την κακή επιστροφή του Κουλιεράκη στον Κοτάρσκι και την επιπόλαιη αντίδραση του Κροάτη γκολκίπερ, και με προβολή σκόραρε το μοναδικό γκολ στη φιλική αναμέτρηση του ΠΑΟΚ με τη Χιμπέρνιαν.

Πηγή: thecaller.gr