Αθλητικά

Ναι, αυτή είναι Αργεντινή!

Αν εξαιρέσεις την περίπτωση του Ντιέγκο Μαραντόνα στο Μουντιάλ του 1986, ποτέ ξανά ένας παίκτης μόνος του δεν θα μπορούσε να νικήσει τους άλλους έντεκα.

Αυτό φυσικά ισχύει και για τον Σέζνι. Στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης της Πολωνίας με την Αργεντινή, ο κίπερ της Γιουβέντους ήταν… σούπερμαν.

Μέχρι και πέναλτι του Λιονέλ Μέσι έπιασε, πέρα από διάφορα άλλα τετ α τετ των Αργεντίνων. Όμως δεν θα μπορούσε να αντέξει, όταν όλη η άλλη Πολωνία ήταν μια ομάδα χαμηλής δυναμικότητας.

Σε ρόλο κομπάρσου από το πρώτο λεπτό μέχρι και το 96′ που ολοκληρώθηκε το παιχνίδι. Με ένα Λεβαντόφσκι θεατή και απελπιστικό μόνο.

Κι όμως η Πολωνία είναι στην επόμενη φάση αφού με την απόλυτη ισοβαθμία περνούσε στο… fair play με 7-5 στις κίτρινες κάρτες, κάτι που άλλαξε στο φινάλε με το γκολ της Σαουδικής Αραβίας και πέρασε λόγω τερμάτων!!! Απίστευτο κι όμως Μουντιαλικό!

Αδικο για το Μεξικό αλλά έτσι είναι η ζωή, έτσι και η μπάλα. Πάντως η απογοητευτική εικόνα της Πολωνίας δείχνει πως η Γαλλία θα έχει εύκολο έργο στο πρώτο νοκ άουτ του Μουντιάλ.

Από την άλλη η Αργεντινή από το πρώτο λεπτό ήταν κυρίαρχη του αγώνα και ήταν θέμα χρόνου να πετύχει γκολ και να επιβληθεί, παίρνοντας παράλληλα και το εισιτήριο πρόκρισης ως πρώτη από τον όμιλο. Με το γκάζι πατημένο και στο δεύτερο ημίχρονο, η παρέα του Μέσι βρήκε τα γκολ νίκης (2-0) και πλέον σκέφτεται το ραντεβού με την Αυστραλία στη φάση των 16.

Η ομάδα από την Λατινική Αμερική έπαθε και έμαθε. Το σοκ της ήττας από την Σαουδική Αραβία ήταν μεγάλο. Ντροπιαστική ήττα και σενάρια πρόωρου αποκλεισμού. Η πίεση μεγάλη, όπως μεγάλες ήταν και οι απαιτήσεις για αντίδραση ακόμη μεγαλύτερες. Βάρος στις πλάτες πρώτα του Μέσι και μετά των συμπαικτών του.

Αυτή η αντίδραση τελικά ήρθε με δύο εύκολες νίκες επί του Μεξικού και της Πολωνίας και μάλιστα με το ίδιο σκορ. 2-0.

Η Αργεντινή συνεχίζει στη νοκ άουτ φάση και το Μουντιάλ δεν γίνεται φτωχότερο από σταρ, καθώς ο Λιονέλ Μέσι στον… τελευταίο του χορό σε Παγκόσμια Κύπελλα μπορεί να συνεχίζει να ονειρεύεται κορυφές. Αλλωστε το άγχος, η πίεση, το σοκ ανήκουν πλέον στο παρελθόν.

Η διαχείριση ήταν σωστή και φαίνεται πως το πάθημα έγινε μάθημα για τους Αργεντίνους. Να δουμε τι έχουν να μας προσφέρουν στην συνέχεια!

Πηγή: thecaller.gr