Αθλητικά

Europa League: Δυσκόλεψε η πρόκριση για τον Παναθηναϊκό, ηττήθηκε 1-0 από τον Άγιαξ στο ΟΑΚΑ – Δείτε τo γκολ

Ο Παναθηναϊκός δεν τα κατάφερε απέναντι στον Άγιαξ και ηττήθηκε με 1-0 στο ΟΑΚΑ στο πρώτο παιχνίδι μεταξύ των δύο ομάδων για τον τρίτο προκριματικό γύρο του Europa League. Οι «πράσινοι» μπορεί να προσπάθησαν, όμως αυτό δεν έφτανε για να παρουσιαστούν αξιόμαχοι, στο βαθμό που απαιτούσε ένα παιχνίδι με αντίπαλο τέτοιου επιπέδου.

Στο ξεκίνημα του αγώνα ο Παναθηναϊκός μπήκε αρκετά νωθρά με τον Άγιαξ να μην έχει μεν καλές στιγμές, αλλά βρισκόταν διαρκώς γύρω από την περιοχή του «τριφυλλιού» πιέζοντας και ψάχνοντας την στιγμή του.

Ο αγώνας

Θέλοντας να αιφνιδιάσουν μπήκαν οι Ολλανδοί στο παιχνίδι και μόλις στο τρίτο λεπτό απείλησαν με τον Άκπομ, με τον Ντραγκόφσκι να απομακρύνει με δυσκολία και να αποσοβεί τον κίνδυνο. Οι γηπεδούχοι απάντησαν άμεσα στις ευκαιρίες. Αφού πίεσαν ψηλά, κέρδισαν την μπάλα και ο Μλαντένοβιτς με δυνατό σουτ από τα αριστερά προσπάθησε να κερδίσει τον Πάσβεερ, ο οποίος απέκρουσε σε κόρνερ. Ο Άγιαξ έδινε χώρο και προσπαθούσε να χτυπήσει στην κόντρα και στο 25′ ο Μπερχάους έφτασε κοντά να ανοίξει το σκορ, με τον Πολωνό τερματοφύλακα να πραγματοποιεί ακόμα μία σπουδαία απόκρουση. Δύο λεπτά αργότερα οι Ολλανδοί άνοιξαν το σκορ. Ο Μπερχάους μέσα από την περιοχή δοκίμασε το πόδι του και με δυνατό σουτ έκανε το 1-0. Η ομάδα του Φραντσέσκο Φαριόλι άλλαζε την μπάλα με μεγάλη άνεση στην περιοχή του Παναθηναϊκού και ο Τέιλορ απείλησε με σουτ, αλλά ο Ντραγκόφσκι μπλόκαρε σταθερά. Στο 44′ οι “πράσινοι” άγγιξαν την ισοφάριση. Ο Μπακασέτας από τα δεξιά στην περιοχή έκανε το σουτ, η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι, μετά και την παρέμβαση του Πάρσβεερ.

Αρκετά καλός ήταν ο Παναθηναϊκός στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου. Η ομάδα του Ντιέγκο Αλόνσο είχε τον έλεγχο, πίεζε για να ισοφαρίσει. Στο 60′ ο Γερεμέγεφ βρέθηκε απέναντι από τον Πάσβεερ, αλλά το σουτ του πέρασε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι. O Άγιαξ έπαιζε αρκετά με το χρόνο, προσπαθώντας διαρκώς να χαλάσει τον ρυθμό. Στο 78′ το “τριφύλλι” απείλησε ξανά. Από τις κόντρες η μπάλα στρώθηκε στον Τζούρισιτς, ο οποίος σούταρε στην κίνηση, η μπάλα κόντραρε στον Σούταλο και ο Πάσβεερ έβγαλε σε κόρνερ. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Μπακασέτας δοκίμασε ένα σουτ εκτός περιοχής, με τον τερματοφύλακα του Άγιαξ να μην έχει πρόβλημα να μαζέψει σταθερά.

ΓΚΟΛ: – / 27′ Μπερχάους
Κίτρινες: 45′ + 2′ Ίνγκασον, 75′ Ιωαννίδης, 79′ Αράο, 83′ Τζούρισιτς / 59′ Σούταλο