Αθλητικά

Έμεινε όρθιος στα πέναλτι ο Καναδάς και “πέταξε” για τα ημιτελικά του Copa America

Η ομάδα της βόρειας Αμερικής κατάφερε να πάρει τεράστια πρόκριση στην “ψυχοφθόρα” διαδικασία και να γίνει ημιφιναλίστ της κορυφαίας διοργάνωσης της Λατινικής Αμερικής.

Η ομάδα του Καναδά κατάφερε να περάσει το εμπόδιο της Βενεζουέλας και να πάρει το εισιτήριο για τα ημιτελικά της διοργάνωσης του Copa America. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Σάφελμπεργκ στο 13ο λεπτό, αιφνιδιάζοντας τους Βενεζουελάνους. Η συνέχεια δεν ήταν αντίστοιχη, καθώς οι τυπικά γηπεδούχοι ανέβασαν τον ρυθμό τους και κυνήγησαν την ισοφάριση, αλλά χωρίς αποτέλεσμα στο πρώτο μέρος. Με την έναρξη του δευτέρου, η πίεση ήταν αρκετά μεγάλη με το γκολ της ισοφάρισης να έρχεται στο 65ο λεπτό από τον Ροντόν να φέρνει την ισορροπία. Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το τέλος της κανονικής διάρκειας με τις δυο ομάδες να πρέπει να λύσουν τις διαφορές τους στα πέναλτι, καθώς στα ημιτελικά και τελικό υπάρχει παράταση. Εκεί οι Καναδοί ήταν πιο ψύχραιμοι και πήραν την νίκη με 4-3, αφήνοντας την Βενεζουέλα εκτός συνέχειας Copa America.//ΓΡ