Αθλητικά

Δεύτερη σερί ήττα για τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ

Νέα οδυνηρή εντός έδρας ήττα για τον Ολυμπιακό που μετά από τη Μονακό, έχασε στο ΣΕΦ και από τη Βαλένθια.

Ο Ολυμπιακός… κατέρρευσε στην τέταρτη περίοδο του αγώνα με τη Βαλένθια και παρότι μία άμυνα του Σάσα Βεζένκοφ στα 25” φάνηκε να ανεβάζει την ψυχολογία των «ερυθρόλευκων», οι λανθασμένες επιλογές σε φάουλ και οι χαμένες βολές, οδήγησαν τους Πειραιώτες στη δεύτερη διαδοχική εντός έδρας ήττα τους.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ηττήθηκε 82-83 από τους Ισπανούς, για την 6η αγωνιστική της διοργάνωσης, βλέποντας το ρεκόρ της να υποχωρεί σε 4-2. Στον αντίποδα, οι «νυχτερίδες» ισορρόπησαν το ρεκόρ τους σε 3-3, πανηγυρίζοντας το δεύτερο εφετινό «διπλό» τους.

Επιμέρους σκορ 11-25 δέχθηκαν οι Πειραιώτες στην τέταρτη περίοδο, με τον Σλούκα να ήταν μοιραίος με 2/4 βολές στα κρίσιμα τελευταία δευτερόλεπτα και τον Τζόουνς να κάνει τη ζημιά με 3/3 από τη γραμμή, στα 3,9” πριν από τη λήξη.

Πολύ επιπόλαιοι στο μεγαλύτερο μέρος του ματς οι παίκτες του Μπαρτζώκα που είχαν συνολικά 20 λάθη.

Κορυφαίοι των «νυχτερίδων» οι Τζόουνς και Ντούμπλιεβιτς με 17 πόντους ο καθένας.

Από τον Ολυμπιακό, ξεχώρισε ο Βεζένκοφ με 20 πόντους, με τον Σλούκα να προσθέτει 11π. και τον Φαλ 10π.

Τα δεκάλεπτα: 28-22, 47-34, 71-58, 82-83

Πηγή: thecaller.gr