Αθλητικά

Λύγισε στο τέλος της παράταση ο Παναθηναϊκός στη Βαλένθια

Ήττα στις… λεπτομέρειες για τον Παναθηναϊκό.

Ένα χαμένο ριμπάουντ στα 46΄΄ για τη λήξη της παράτασης (84-84κ.α.) και δύο σερί άστοχα τρίποντα σχεδόν στην εκπνοή, έδωσαν τέλος στο σερί του Παναθηναϊκού, ο οποίος μετά από τέσσερις διαδοχικές νίκες, «έπεσε» στη Βαλένθια.

Οι «πράσινοι» ηττήθηκαν 94-91 από τις «νυχτερίδες», για την 13η αγωνιστική της Euroleague, βλέποντας το ρεκόρ τους να υποχωρεί σε 6-7. Στον αντίποδα, η Βαλένθια ανέβηκε στο 6-7.

Ο Παναθηναϊκός… επέζησε από την «καυτή» τρίτη περίοδο των γηπεδούχων, που με βροχή τριπόντων ξέφυγαν με +14 (59-45) στο 25΄, είχε την ευκαιρία του στον… επίλογο του αγώνα, αλλά ο Ντουέιν Μπέικον από… ωραίος έγινε μοιραίος, καθώς στην τελευταία επίθεση της κανονικής διάρκειας ο Αμερικανός δεν είδε το ρολόι και στην εκπνοή επιχείρησε ένα σουτ από τα 8 μέτρα, το οποίο βρήκε σίδερο…

Στην παράταση οι «πράσινοι» δεν κατέθεσαν τα όπλα, αλλά στο φινάλε το επιθετικό ριμπάουντ του Ριβέρο προ του Παπαγιάννη (έγραψε το 94-91 στα 27΄΄) και τα άστοχα τρίποντα των Γουόλτερς και Γουίλιαμς έκριναν το παιχνίδι…

100 φίλοι του Παναθηναϊκού βρέθηκαν στις εξέδρες του κλειστού, ενισχύοντας την προσπάθεια των «πράσινων».

Τα δεκάλεπτα: 20-26, 44-41, 70-63, 84-84 κ.α., 94-91 παρ.

Πηγή: thecaller.gr